Jaké daně týkající se nemovitostí ještě tedy zůstávají?

I když většina lidí žila v přesvědčení, že daň z nabytí nemovitosti už byla dávno zrušena, není tomu tak.

Dne 26. září 2020 nabyl účinnosti zákon č. 386/2020 Sb., kterým bylo zrušeno zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí. Daňová povinnost k dani z nabytí nemovitých věcí tak definitivně zanikla, a to u všech převodů vlastnického práva k nemovitostem do budoucna, jakož i u převodů vlastnického práva, ke kterým došlo v minulosti, pokud lhůta pro podání daňového přiznání uplynula v termínu od 31. března 2020. Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí byl poplatník podle již zrušeného zákonného opatření povinen podat vždy nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž byl v katastru nemovitostí proveden vklad jeho vlastnického práva k nabývané nemovitosti. Provedením vkladu se rozumí jeho povolení katastrálním úřadem. Jedná se o datum, které se vyplňovalo v daňovém přiznání pod bodem č. 57 (datum provedení vkladu práva v KN). Jedná se tedy prakticky o všechny vklady do katastru nemovitostí, které byly katastrálními úřady provedeny (o nichž bylo rozhodnuto) v průběhu měsíce prosince 2019 a dále. S ohledem na zrušení daňové povinnosti není nutné daňová přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí podávat, ani samozřejmě tuto daň platit, pokud lhůta pro podání daňového přiznání uplynula v termínu od 31. března 2020.

Jaké daně týkající se nemovitostí ještě tedy zůstávají? Stále je třeba zaplatit daň z nemovitosti, kterou platí každý, kdo vlastní nemovitost na území ČR, a případně daň z příjmu. U daně z příjmu týkající se nemovitostí nastává změna v časovém testu, kterému se budeme věnovat zase jindy.

Mgr. Vladimíra Halperin Matoušková, rezidenční specialista

Reálné ocenění nemovitostí…
Žádné mazání medu kolem pusy

Nepodléhejte sladkým slibům naprosto přemrštěných odhadů ceny. S nereálnou a přemrštěnou cenou vaši nemovitost neprodá ani ten nejlepší makléř.