Předkupní právo – jak ho vymazat z listu vlastnictví?

Koupili jste obecní byt v rámci privatizace? Pak si obec nebo město pravěpodobně vymínilo předkupní právo, aby zabránilo spekulacím.

Toto předkupní právo se zpravidla v kupní smlouvě stanovuje na dobu určitou pěti let. A co až pět let uplyne? Předkupní právo je stále zapsané v katastru nemovitostí a je vaše povinnost mít zápis aktuální, nemluvě o tom, že je to přímo nezbytné, pokud chcete byt prodat.

Nejste si jistí, jak máte postupovat? Požádejte o vystavení souhlasu s výmazem prodávajícího. V případě privatizace to bývá městská část, magistrát nebo magistrát zastoupený městskou částí.

V Praze 9, kde jako realitní specialista byty prodávám nejčastěji, se obraťte s žádostí napsanou ve volné formě na odbor správy majetku, oddělení realitní a v něm na referenta/ku privatizace a výmazu předkupního práva. Odpovědný pracovník vám připraví úřední formulář, se kterým zajdete na příslušný katastrální úřad. V Praze je to Úřad zeměměřičský a katastrální v Praze 8-Kobylisích. Vyplníte žádost na předepsaném formuláři, přiložíte souhlas prodávajícího s výmazem (viz výše), zaplatíte správní poplatek a v listu vlastnictví je vyznačena plomba po dobu dvaceti dní a jsou vyrozuměni účastníci řízení o tom, že probíhá změna v zápisu, aby se mohli případně vyjádřit nebo odvolat. Po uplynutí dvaceti dní se vymaže poznámka o předkupním právu z listu vlastnictví.

Máte otázky?

vladimira.halperinmatouskova@re-max.cz

+420 773 020 207

Mgr. Vladimíra Halperin Matoušková, rezidenční specialista

Reálné ocenění nemovitostí…
Žádné mazání medu kolem pusy

Nepodléhejte sladkým slibům naprosto přemrštěných odhadů ceny. S nereálnou a přemrštěnou cenou vaši nemovitost neprodá ani ten nejlepší makléř.